Ek Besin Dönemi Krize Dönüşmesin

busraozturk
4 Min Read

Bebeğim yemiyor, ağzından çıkarıyor eliyle oynuyor, ağzına götürmüyor gibi soruları kendi deneyimlerimle cevaplamam gerekirse;

Ek gıdaya tadımlar ve gözlem olarak başlıyoruz. Bebeğiniz bilmediği bir dünyanın içine birden giriş yapıyor. O dünyayı keşfetmeye istekli olabilir. Anne olarak hepimizin istediği ve dileği bu yönde. Ama madalyonun öteki yüzüyle de karşılaşabiliriz. Bu genel bir iştahsızlık olabilir, dönemsel iştahsızlık olabilir. Genel iştahsızlıkta muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekir. Gerekli tetkikleri, izleyeceğiniz yolu en iyi doktorunuz gösterecektir. Dönemsel iştahsızlık ise ek gıdaya başlangıç, diş dönemi vs gibi farklı dönemlerde karşılaşılan durum. 

Ben bebeği birey olarak ele alanlardanım. Onu boş beyaz bir sayfa gibi görmüyorum. Yaklaşım olarak Maria Montessori ve J.J.Rousseau’nun düşüncelerini benimsiyorum. Buradan yola çıkarak da çocuk bir bireydir, serbest bırakılmalı diyorum. Bizzat yaşamış biri olarak zorlamasam da yemiyor. Bunu da denedim ama yemedi. O zaman çocuğumu ve kendimi üzmenin bir anlamı var mı? Bence yok. 

Herhangi bir sağlık probleminde kaynaklanmadığı sürece -o kısım işinin uzmanının alanıdır bu konuda bir şey söylemem hiçbir açıdan doğru olmaz- zorlamanın, bebeğinizi yormanın ve ek gıda sürecini keyiften ziyade işkence haline getirmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum. 

Tamam güzel söylüyorsun da hani çözüm ne yapalım diyecek olursanız. 

Öncelikle doktorunuza ‘Bebeğimi nasıl beslemeliyim?’ diye danışın derim. İştahsız ya da şu an yemekle alakalı olumsuzluklar yaşıyoruz. Günlük olması gereken öncelikli besinler neler? Böylelikle siz de bir nebze olsun bu durumu sıkıntı etmezsiniz. Önemli olan çok yemesi değil sağlıklı beslenmesi neticede. 

Bebeğinizi gözlemleyin. Hangi gıdaları daha çok seviyor. Hiç yemediği durumlarda bir kaşık yedirmem gerekenden, bir kaşık da bebeğimin tercih edip, sevdiğinden verip ortaya buluşuyoruz. Diş dönemi gibi iştahsızlığın zirveye ulaştığı dönemde de ne isterse ne yemek isterse onu sunuyorum. Hayır diyemediği yemekleri bilip ona göre ilerliyorum. Yine yemek istemezse zorlamıyor, bir süre sonra tekrar sunuyorum. Tekrar sunma süresince de geçiştirmek amaçlı herhangi bir şey vermiyorum.

Bebeğiniz hangi şekilde beslenmek istiyor?

Bebeğim 6 aylıkken ben kaşığı tuttuğum zaman elimden almak istiyordu. Ben de çözümü onu bir kaşık vermekte buldum. Şu an 16 aylık ve tek başına yiyebileceği her şeyi kendisi yiyor. Tamamen blw diyemem çünkü ben blw ve klasik olarak ilerledim. 

Tek başına yeme evresine bir anda gelmedik bunu da belirtmek isterim. Öncelikle yiyebileceği küçük parçalar halinde tek tek sundum. Bütün olarak verince ağzına hiçbir şekilde götürmediğini gözlemledim. Aynı şekilde yiyebileceği parçalar halinde tümünü önüne koyduğum zaman da aklı karıştığı için sürekli yenisini eline alıp yemedi. Öncelikle küçük yiyebileceği parçalar halinde tek tek sundum. Sonrasında bu parçaların tümünü önüne koydum. En son olarak bütün halinde verdim.

Parçalar halinde önüne sunduğum örneğin muzlu pankeki önce inceleme aşaması yaşadık, onu mıncıklama aşaması izledi, mama sandalyesinde gezdirme ve orada oynama son olarak da ağzına götürme.

Anne ve çocuğun ilişkisi, enerjisinin de çok etkilediğini düşünüyorum. Siz endişesiz, ısrarlı fakat karşılıklı yormadan, kararlı ve kendinizden emin olduğunuz, bebeğinize bu enerjiyi verdikten sonra eminim ek gıda meselesi yalnızca keyifli zaman geçirdiğiniz bir aşama olarak kalacaktır. Pozitif enerji, güler yüz ve isteklilik bu süreçte en güzel dostunuz olacaktır. Herkese keyifli başlangıçlar ve sorunsuz ilerleyen bir ek gıda serüveni dilerim.

Share This Article
Leave a comment