Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum Kontrol Hapları

İstenmeyen hamilelikten korunmak başta olmak üzere, adet düzenini sağlamak için tercih edilen doğum kontrol haplarıyla ilgili en çok merak edilen soruları ve yanıtlarını sizler için hazırladık.

Doğum kontrol hapımdan memnun değilim, bırakabilir miyim?

Kullandığınız doğum kontrol hapının üzerinizdeki etkisinden memnun değilseniz bırakabilirsiniz. Ancak bir şartla! Mutlaka hekiminize danışın. Size uygun olanı bulmak için bir süre başka hapları da denemeniz gerekebilir. Önemli olan pes etmemeniz. Yine de doğum kontrol hapı kullanamıyorsanız dünyadaki tek doğum kontrol yöntemi de olmadığı için hekiminizle konuşarak başka bir doğum kontrol yöntemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları sadece hamileliği engellemek için midir?

Doğum kontrol hapları sadece istenmeyen hamileliği engellemek için değil; şiddetli adet ağrısı ve kramp problemini tedavi etmek, hormon replasman tedavisi veya adet döngüsünü düzenlemek çin de kullanılır.

Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Yeterli mi? Başka yöntemleri de kullanmalı mıyım?

Doğum kontrol hapları hamile kalmanızı engellese de sizi cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı koruyamaz. Bu nedenle doğum kontrol hapı kullansanız da her cinsel ilişkide prezervatif kullanmanızı öneririz. Prezervatifler, özellikle doğum kontrol hapını kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda  birden fazla kez doğum kontrol hapı almayı unutursanız ya da hapın etkinliğini azaltan başka ilaçlar alıyorsanız, hamileliğe karşı korunmada önemli bir ikinci yöntemdir.  

Doğum kontrol hapı kullanırken ara vermeli miyim?

Doğum kontrol hapını mola vermeden kullanmaya devam etmeniz gerekir. Hekiminiz önermediği sürece ara vererek kullanmayın.

Uzun süreli doğum kontrol hapı kullandım, hapı bıraktığımda hamile kalmama ihtimalim var mı?

Adet döngünüz düzenliyse, yumurtlama problemi yaşamıyorsanız, doğum kontrol hapları doğurganlığınızı olumsuz yönde etkilemez. Ancak doğum kontrol hapları sayesinde adet düzensizliği probleminizi aştıysanız ara verdiğinizde bu problemle karşılaşma şansınız yüksektir. Unutmayın!

Doğum kontrol hapı kansere neden olur mu?

Aksine yumurtalık ve rahim kanserine karşı koruyucu olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Doğum kontrol hapı kullanan bir kadının kullanmayan bir kadına göre rahim veya yumurtalık kanserine yakalanma olasılığı %50 daha azdır. Özellikle yumurtalık kanserine yakalanma riskini 5 yıl düzenli kullanımda %70 oranında azalttığına dair yapılan araştırmalar mevcuttur.

Rahim ağzı kanserini artırdığına dair bazı araştırmalar olsa da unutmayın rahim ağzı kanseri HPV virüsünden kaynaklanır, bu nedenle HPV aşınızı yaptırmanız ve cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmanız çok önemlidir.

Doğum kontrol hapı kullanırken sigara içebilir miyim?

Sigara her sağlık probleminde olduğu gibi doğum kontrol hapı kullanımında da olumsuz yan etkiye sahiptir. Sigara içiyorsanız doğum kontrol hapının risklerini artırmış olursunuz. Çünkü sigara içmek kalp hastalığı, kan pıhtılaşması ve felç riskini artırır.

Doğum kontrol hapı kullandığım halde adet görmedim. Hamile miyim?

Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullandığınız halde adet görmediyseniz başka bir nedenden kaynaklanabilir. Ancak doğum kontrol hapını birkaç gün üst üste almayı unuttuysanız ve adet gecikmeniz 2 aya yaklaşıyorsa hamilelik testi yaptırmanızda fayda var. Hamile kalmış olabilirsiniz.

Doğum kontrol hapını doktora başvurmadan alabilir miyim?

Her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol hapının kullanımı ve size uygunluğu konusunda mutlaka hekiminize başvurarak hareket etmeniz gerekir. Çünkü kullanacağınız doğum kontrol hapları genel sağlık durumunuz, ailenizin ve sizin tıbbı geçmişiniz ve sigara kullanımınıza göre belirlenir.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor