Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Doğum Acısını Azaltan Yöntemler

Doğum Acısını Azaltan Yöntemler

Baştan söyleyelim. Doğum tamamen acısız değildir, aksine acı çekeceksiniz. Önemli olan bu sürecin sonunda dünyanın en güzel mucizesini kucağınıza almak ve onun size ait olduğunu bilmek. Tamam acınızı tamamen gideremeyiz ama azaltmak için yapabileceklerinizi paylaşabiliriz. Bu da size borcumuz olsun…

Hamilelik, anne adayının her türlü heyecanı bir arada yaşadığı bir süreçtir. Bu süreç boyunca anne adayı doğuma odaklanır. Bazı anne adayları bu süreci ne yazık ki doğum ağrılarına odaklanarak geçirdikleri için doğum sancısı kabul edilebilir bir ağrı olmaktan çıkıp korku verici bir ağrı olarak tanımlanmaya başlar. Anne adayı hamileliğin tadını çıkarmak yerine doğumda çok fazla ağrı çekeceğini düşünerek daha süreç başlamadan ağrıyı nasıl azaltırım diye arayışlara girmeye başlar. Bu noktada atlanmaması gereken doğum sancısının kişinin tolere edebileceği bir sancı olduğu ve çekilecek ağrı sonucunda dünyanın en güzel, tamamen ona ait olan mucizesini kucaklayacağıdır.

Unutmayın! Doğum sancısı kişiden kişiye değişir.

Doğum sancısı genellikle regl dönemindeki ağrılarınızla benzerlik gösterse de ağrıya karşı dayanıklılık kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu süreçte önemli olan ağrıyı stresle karşılamamak, bu sürecin geçici olduğunu bilerek hareket etmek ve ağrı azaltmaya yönelik destek almaktır.

Ağrılarınızı azaltmada kullanılacak yöntemler doğum şeklinize göre farklılık gösterir. Öncelikle her anne adayının kabul etmesi gereken doğum sürecini kendisinin değil, bebeğinin belirlediğidir.

Normal doğum yapıyorsanız

  • Rahat hareket edebileceğiniz bir ortamın hazırlanması,
  • sancıları karşılarken hekiminizin önerdiği şekilde hareket etmeniz (sancılar başladığında kendinizi sıkarak hareket etmeniz doğumun doğal sürecini karşılamanıza engel olarak doğumunuzu yavaşlatmanıza neden olabilir bunu unutmayın),
  • Strese sokacak insanlardan uzak durmanız,
  • sakinleşmenizi sağlayacak, mahremiyetinizi koruyabileceğiniz bir ortamda olmanız sizi rahatlatacaktır. Böylece sancıları daha makul karşılayabilir ve daha rahat tolere edebilirsiniz.

 Ağrı azaltıcı yöntemler

Epidural anestezi

Ağrıyı hissetmenizi kontrollü bir şekilde azaltan bu yöntemde sancılarınız tolere edebileceğiniz şekilde doğumunuzu da yavaşlatmadan devam eder. Kasılmalarınızı hissetseniz de kasılmanın yarattığı ağrıyı daha az hissedersiniz. Anestezi uzmanı tarafından belden aşağınızın uyuşturulması yöntemiyle yapılan bu uygulama ağrıların hissedildiği aktif doğum sürecinde yapılır ve süreciniz uzman hekim/ebe/hemşireler eşliğinde takip edilir.

Nefes egzersizleri

Özellikle hamileliğin belirli bir döneminden sonra hekiminizin önereceği nefes egzersizleri ağrı kontrolünü sağlama konusunda size yardımcı olacaktır. Stresle beraber artan hızlı nefes alıp vermeniz yeterince oksijen alamadığınız için bebeğinizin doğumunu kolaylaştırmak yerine zorlaştırabilir. Derin nefesler alarak nefesinizi kontrol altına alabilir; vücudunuzdaki oksijen oranını artırarak doğumunuzun doğal sürecinde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Doğru pozisyon

Sancıları karşılarken sizi en çok rahatlatan pozisyonu almanız süreci daha rahat geçirmenize yardımcı olur. Yürümek, merdiven inip çıkmak, çömelmek ve sevdiğiniz bir müzikle dans etmek, rahim kasılmalarınızın verdiği rahatsızlığı azaltacaktır.  

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor