Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Hamilelikte D Vitamini Kullanımı önemli mi?

Hamilelikte D Vitamini Kullanımı önemli mi?

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok merak ettiği şeylerden biri de ilaç ve besin takviyeleri kullanımı. D vitamini de bunların başında geliyor. Özellikle hamilelik döneminde D vitamini kullanımı sadece hamileliğinizi değil, gelecekteki sağlığınızı da olumlu yönde devam ettirebilmek için önemlidir.

Hamileliğinizin sağlıklı devam etmesi ve sonuçlanması için öncelikle dengeli ve yeterli beslenmeniz gerekir. Özellikle gün içinde alınacak vitamin ve mineraller, sizin ve bebeğinizin sağlığını olumlu etkiler. Kan değerlerinin normal olmasının önemli olduğu vitaminlerden biri de D vitaminidir. D vitamini sadece hamileler için değil, tüm insanlar için önemlidir.

Hamilelikte D vitamini önemlidir, çünkü

  • Bilinen en önemli fonksiyonu, vücutta kemik ve kalsiyum metabolizmasına etkisidir.
  • Vücudun ihtiyaç durumuna göre barsaklardan kalsiyum emilimini çoğaltarak kemiklerde mineralizasyonu artırır.
  • Büyüme ve gelişme üzerine, hücresel farklılaşma, beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri bulunur.

D Vitaminin En Önemli Kaynağı Güneştir!

D vitamininin en önemli kaynağı UV ışınlarıdır. D vitamini az sayıda gıdada az miktarda bulunduğu için beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamak oldukça zordur. Bu alanda yapılan çalışmalar ortalama bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını göstermiştir.

D Vitamininden zengin besinleri tüketin.

D vitaminin yoğun olarak bulunduğu gıdalar; balık, istiridye, tofu, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar ve patatestir. Gebeler için D vitaminin yeterli alınması çok önemlidir. Süt ve süt ürünleri ile yumurtayı düzenli tüketin. Ayrıca haftada en az 2 kez balık yemeye çalışın. Günlük Omega 3 alınması da önemlidir. Balık olarak en çok somon ve ringa balığında D vitamini bulunur. Saydıklarımızı düzenli olarak uygulayan bir anne adayı günlük yaklaşık 400-600 iu d vitamini almış olur ki bu da yeterli bir düzeydir.

Açık havada her gün yürüyün.

Her gün açık havada ve güneşli bir bölgede en az 15-20 dakika yürüyüş yapın.

D vitamini eksikliği nelere neden olabilir?

  • D vitamini eksikliğinde hamilelerin kemikleri için en önemli risk; kemiklerin yumuşaması ve kolay kırılabilir hale gelmesidir.
  • Bebekte ise kemik şekil bozuklukları, çabuk kırılma, doğum sonrası sık enfeksiyonlara yakalanma ve ayrıca raşitizm hastalığına çabuk yakalanma gibi sorunlara neden olur.
  • Yenidoğanda düşük doğum ağırlığı ve yenidoğan hipokalsemisi de görülebilir.
  • D vitamini eksikliğinin gebeliğin devamı sürecinde yarattığı etkiler ise oldukça risklidir. Gebelik zehirlenmesi olarak tanımlanabilen preeklampsi riskinin arttığı ve gestasyonel diyabet (hamilelik diyabeti) görülmesi oranının yükseldiği görülmüştür.
  • Yetersiz rahim kasılmaları yaratabileceğinden, D vitamini eksikliği olan hamilelerde sezaryen oranları artar.
  • Erken doğuma neden olabilen bakterial vaginosis enfeksiyonun da D vitamini eksikliğinde daha fazla görüldüğü rapor edilmiştir.

D vitaminim eksikliğim var mı?

D vitamini eksikliği kandaki değerlerinin ölçülmesi ile anlaşılabilir. 30 ng/ml altındaki değerler yetersiz, 10 Ng/ml altındaki değerler eksiklik olarak değerlendirilir. Hamilelik döneminde D vitamini desteği 12. haftadan itibaren başlamalı ve gerekirse tüm hamilelik boyunca devam etmelidir. Uygulanacak destek günlük 1200 iu olmalıdır (9 damla). Destek verilen hamileler iştahsızlık, bulantı, çok sık idrara çıkma ve çok su içme gibi kalsiyum yüksekliği belirtilerine yol açabilir.

İlgili Mesajlar

Göğüs uçları neden kararır?

Gebelik Uykusuzluğu

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor