Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bebeğiniz Gelmeden Önce Yapmanız Gereken 12 Şey

Bebeğiniz Gelmeden Önce Yapmanız Gereken 12 Şey

Hamileliğinizi öğrendiğiniz anda hayatınızın odak noktası bebeğiniz olacak biliyoruz ama hamilelik sürecinizi odak noktanızla ilgili endişelerle yoğrularak geçirmek yerine bebeğiniz gelmeden önce keyifle geçirmeniz gerektiğini unutmayın. Sizler için bebeğiniz gelmeden önce yapmanız gerekenlerin kısa bir listesini hazırladık. Bizce okuyun. Ooo kim bunlarla uğraşacak demeyin. Evet hayatınızın odağında bebeğiniz var ama daha hayatınıza katılmadı bizce ertelediğiniz şeyleri yapmanın tam zamanı…

Hayatı akışına bırakmayı deneyin!

Kadınlar erkeklere göre daha kontrollü canlılar oldukları için baştan kabul edelim. Yaşınız, kilonuz, çalışma programınız hatta mevsimler bile hamile kalma planınız için önemli kriterler arasında. Ama baştan söyleyelim! Siz ne kadar kontrol severseniz sevin, yaptığınız planların tutmama ihtimali yüksek ve hamilelikle birlikte kontrol bebeğinizde. O yüzden programlı bir hamilelik yerine keyifli bir hamilelik geçirmeyi deneyin deriz…

Sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırın!

Aklımızda sizi korkutmak kesinlikle yok ama bebeğinizin ilk birkaç hafta sağlıklı gelişimi çok önemli olduğu için hamile kalmayı planlıyorsanız aşağıda yazdığımız maddeleri öncelikleriniz arasına yerleştirmeniz doğru bir tercih olacaktır.

  • Sağlıklı bir hamilelik için hekiminizin önerdiği tüm test ve kontrollerinizi yaptırın.
  • Sigaradan uzak durun.
  • Folik asitten zengin besinleri tüketerek ve hekiminizin önereceği folik asit takviyesini kullanmaya başlayın.

Bebeğinizin ilk kontrolünü atlamayın!

Hamileliğinizi öğrenmeniz, bebeğinizin sağlıklı olup olmadığı konusunda kesin bilgi vermez. Bu nedenle hekiminizin belirleyeceği tarihte (6. ve 8. haftalarda) ilk muayenenizi olarak bebeğinizin kalp atışını duyun. Bu kontrol sırasında hekiminiz hamileliğinizin tekil mi çoğul mu olduğunu görecek, aynı zamanda sizden bazı testleri yaptırmanızı isteyecektir.

Uykuya teslim olun! Hem de keyifle…

Hamileliğinizin erken döneminde en sık görülen belirti yorgunluk ve uyku halidir. Bu dönemde her fırsatta uyumaya ve dinlenmeye çalışın. Çünkü bebeğiniz doğup dış dünyaya alışana kadar uykusuz gecelerin sizi beklediğini söyleyebiliriz. Bu süreçte aşermeler -ki bu dönemde istediğinizi hatta istemediğinizi talep etmekten çekinmeyin deriz-, kokulara karşı hassasiyet, bulantı, kusma gibi bazı problemler de yaşayabilirsiniz. Bu durumlar beslenmenize etki ediyorsa ve yeterince beslenemiyorsanız mutlaka hekiminize başvurun.

Çocuğunuza kim bakacak?

Yüzyılın çözülemeyen problemlerinden biri olan ‘Çocuğumuza kim bakacak?’ sorusu anne adaylarının hamilelik sürecinde başlayan ve bebekleri doğduktan sonra da devam eden en büyük sorunlarının başında gelir. Bebeğinize aile büyüklerinden biri bakacaksa şimdiden yolunu yapın deriz. Sonrası ne yazık ki krize dönüşebilir. Dışarıdan profesyonel bakıcı desteği alacaksanız çevrenize danışmaya ve bu işi yapan kurumları araştırmaya başlayabilirsiniz.

İşvereninize hamile olduğunuzu söyleyin!

Birçok kadın için bu, hamileliğin en sinir bozucu görevi olsa da hamile olduğunuzu işvereninizle paylaşın. Yapılan araştırmalara göre kadınların çoğu, düşük riskinin azaldığı ikinci trimesterde işverenlerine hamile oldukları söylemek için bekliyor. 

Yeni kıyafetler alma zamanı…

Burada çok ciddi bir ayrım ortaya çıkar. Bazı kadınlar hamile kıyafetlerine bayılırken bazı kadınlar ise bu süreci hamile kıyafeti giymeden bitirmek için ellerinden geleni yapmayı tercih ederler. Her iki durumda da ikinci üç aylık döneme kadar hamile kıyafetlerine ihtiyaç duyulmaz -özellikle ilk hamileliklerde göbeğin çıkması daha uzun zaman alır. 

Bebeğinizin gelişimini takip etmek için ilgi alanlarınızı değiştirin.

Hamilelik sürecinde bebeğinizin sağlıklı gelişimini takip etmek ve gelecekte ihtiyaç duyacağı şeylere hazırlıklı olmak için hamilelik ve bebekle ilgili uygulamaları takip etmenizi öneririz. Bu uygulamalar bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi verirken aynı zamanda alışveriş konusunda da size aydınlanma düzeyinde ipuçları verirler…

Organize olmayı öğrenin…

Fatura ödemek, yemek tariflerini hazırlamak, bebeğinizin ihtiyacı olan şeyleri önceden belirlemek için gerekli hazırlıklarınızı yapın. Depolama alanlarını temizlemek ve eski fotoğraflar gibi şeyleri bir kenara bırakmak için içgüdünüzü kullanın. 

Bebeğinizin ismini belirleyin…

Bazı çiftler daha hamilelik yokken çocuklarına koyacakları isimler isimler üzerinde hemfikirdirler bazıları ise bebekleri kucaklarında olmasına rağmen hala karar verememiş olabilirler. Eğer bir isim bulmak kolay değilse, üçüncü üç aylık dönemin ortasında oturup düşünmek en uygun zamandır. Daha önce yaparsanız haftalarca bebek ismi çekişmesi yaşayabilirsiniz. 

Çalışma hayatına mola verme zamanını belirleyin…

Kadınların çoğu, hamileliğin sonuna kadar güvenle çalışabilir, ancak bunun kararını verecek kişi doktorunuzdur.

Eşinizle birbirinize zaman ayırın.

Bebeğiniz doğduktan sonra birbirinize ayıracağınız zamanların gelmesi için biraz beklemeniz gerekeceğinden hamilelik süresince birlikte geçireceğiniz zaman dilimini artırın.

İlgili Mesajlar

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor