Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

8 Haftalık Gebelik

8 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Bu dönemde turşu ve dondurma gibi birbirinin tam zıttı besinler en sevdiklerinizin arasına girse hamilelik isteği sağlıklı beslenme planınıza zarar verebilir. Evet, iki kişilik yemek yiyorsunuz, ancak bebeğinizin beslenmesi için günde yalnızca 300 (veya ikiz beklediğiniz 600) fazladan kaloriye ihtiyacınız var. Hormonlarınız nedeniyle canınız çikolatalı kek ya da patates cipsi istese de siz daha sağlıklı bir tercih yapmaya çalışın. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz bir ahududu büyüklüğünde. Elleri ve ayakları giderek şekillenmeye başladı ancak parmak araları hala perdeli görünüme sahiptir. Yakında, parmakları arasındaki bu ekstra doku, el ve ayak parmaklarını ortaya çıkarmak için kaybolacak. 

8. hafta ultrason

Bebeğiniz ilk 3 aylık dönem boyunca hızlıca büyümeye devam ediyor. C şeklinde görünen vücudunun en büyük bölgesi başı. Çünkü beyin inanılmaz bir şekilde gelişiyor. Beyni ön beyin, orta beyin ve arka beyin üç ana bölüme ayrılmıştır. Önceki haftada olduğu gibi, arka beyin embriyonun başının arkasında karanlık bir alan olarak görülebilir.

İkinci hamilelik ayınızın sonunda, bebeğiniz yaklaşık 1,5 cm uzunluğunda 15 gram ağırlığında olsa da merkezi sinir sistemi ve ana organları neredeyse tamamlanmış olacak. Kalbi dört odaya sahip ve kalp atış hızı muhtemelen dakikada 140-160 arasında güçlü bir şekilde atıyor. 

Bebeğinizin kafası şimdi daha dik, ama yine de bedeniyle aynı boyutta ve cildi oluşmasına rağmen saydamdır. Cinsel organların görünür hale gelmeye başlasa da ultrasona bakarak çocuğunuzun erkek mi kız mı olduğunu söylemek imkansızdır. Bu nedenle erken cinsiyet öğrenme beklentisine girmeyin diyebiliriz. Bebeğiniz göz yapıları tamamlandı, minik kulak halkaları var ve bileği, dirseği ve diz eklemleri görünüyor. Sonuçta bebeğiniz küçücük olsa da minyatür bir insan. 

Bebeğiniz bu hafta oldukça sıra dışı bir şey yapmaya başladı. Kolları ve bacakları gelişirken hareket etmeye de başladı. Baştan söyleyelim hemen heyecanlanmayın. Bu hareketleri ancak ultrasonda görebilirsiniz, henüz hissetmeniz mümkün değil!

Küçük parmakları ve ayak parmakları bu hafta ortaya çıkıyor- ama beklediğiniz gibi görünmüyorlar. Hepsi çok kısa ve perdeli! 

8. Haftanın İpucu

Bu hafta kendiniz için bir şeyler yapın! Odak noktanız bebeğiniz olsa da o gelmeden önce zamanın tadını çıkarın. Kendinize zaman ayırın, cilt bakımı yaptırın, uzun yürüyüşlere çıkın. 

Yapılacaklar Listesi 

8. Hafta SSS

Mikrodalga fırınlar güvenli midir?

Mikrodalga fırınların tehlikeleri hakkındaki tüm bu efsaneler radyasyona maruz kalma korkusundan doğmuşlardır. Bununla birlikte, yeni çalışmalar bir mikrodalga fırından yayılan radyasyonun önemsiz olduğunu göstermektedir. Kullanmanın size veya bebeğinize zarar vermesi son derece düşük bir ihtimal. Kendini daha iyi hissetmeni sağlayacaksa mikrodalgayı çalıştırdığınızda mutfaktan çıkın. 

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor