Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

33 Haftalık Gebelik

33 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Tüm kasılmalar yakında teslim edileceğiniz anlamına gelmez, bu noktada rahat bir nefes almanız gerekir! Doğmamış bebeğinizin vücudunun doğumuna hazır olmadan önce gelişmesi ve olgunlaşması zaman alır gibi, vücudunuz pratik yaparak emek için kendini hazırlar. Bu acemi ve sporadik kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları denir. Aktif emeğe yol açmasalar da, vücudunuzu (ve ruhunuzu!) Zamanı gelince hazırlarlar. Oturmak için zaman ayırırsanız, ayaklarınızı yukarı kaldırın ve bir veya iki bardak su için, bu kasılmalar azalır. Emek uyandıran kasılmalar bir veya iki saat dinlenseniz bile durmaz.

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz bir ananas büyüklüğündedir. Vücudunun tamamını kaplayan ve geliştikçe vücut ısısını sabit tutmasına yardımcı olan ince tüyler kaybolmaya başlar ama omuzlarında ve sırtında hala tüyler olabilir. Hamileliğin bu son haftalarında bebeğiniz giderek doğmaya hazır hale geliyor. Bebeğinizin organları, iskeleti ve vücudu iyice biçimlendi ama biraz daha zamana ihtiyacı var. 2 kiloya ve 43 cm’e kadar ulaştı. Rahim yüksekliğiniz neredeyse göğüs kafenize kadar ulaştı. Ayak tırnakları, kafasında saçlar tamamen büyüdü. Amniyotik sıvınız şu an en yüksek seviyededir. Plasenta hala göbek kordonu yoluyla bebeğinize oksijen sağlıyor, ancak bebeğiniz düzenli olarak nefes alıp veriyor, ağzını açıp kaparken amniyotik sıvıyı yutuyor ve diyafram kasını kullanıyor. Demiri karaciğerinde tutmaya devam ediyor ve beyin hücreleri arasındaki bağlantılar küçük ağaç dalları gibi yayılmaya devam ediyor. Bu beyin hücreleri arasında nöronlar ve sinapslar gelişiyor, böylece bebek olarak gelişecek becerilere sahip olacak şekilde bağlantılar kuruyorlar. 

Bebeğiniz büyümeye devam ettiği için kaburgalarınıza yaptığı baskı giderek artmaya başlayacak. Rahminizdeki alanın artık ona yetmemesi hareketlerinin azalmasına neden olur. Ancak çok daha sert hissedersiniz. Bebeğinizin hareketleri yemek yediğiniz, dinlendiğiniz ya da dışarıda olduğunuz günlük rutininizden de etkilenir. 

33. hafta ultrason

Bebeğinizin beyni büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Ultrasonda bebeğinizin beyninin iki yarısının birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan kan akışını görebilirsiniz. Bu haftada yapılacak ultrasonda hekiminiz aşağıdaki maddeleri tek tek kontrol eder:

  1. Fetal solunum hareketleri. Hekiminiz doğmamış bebeğinizin akciğer hareketlerini izleyerek nefes hareketlerini doğrulayacaktır.
  2. Vücut hareketleri. Ultrason, doğmamış bebeğinizin vücudunu, başını, kollarını ve bacaklarını hareket ettirmesini kontrol eder.
  3. Fetal ton. Gelişimdeki bu aşamada, doğmamış bebeğiniz kolları, bacakları ve parmaklarını uzatabilmeli veya esnetebilmelidir. 
  4. Amniyotik sıvı. Ultrason görüntüsündeki karanlık alanların çeşitli ölçümlerini alarak, rahim içinde ne kadar amniyotik sıvı hacminin olduğunu belirleyebilir. Bu sıvı seviyelerinin belirli bir aralıkta olması gerekir; düşük sıvı seviyeleri hamilelikte bir sorun olduğunu gösterebilir.

33. Haftanın İpucu

Doğum iznine ayrılmaya uygun olup olmadığınızı netleştirme zamanı. Hekiminizle iş yoğunluğunuzu göz önünde bulundurarak konuşun. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Yenidoğan bakımı hakkında okumaya başlayın. 

33. Hafta SSS

Epizyotomi yaptırmam gerekiyor mu? 

Kadınların çoğunda, vajinal açıklığı genişletmek için perine (vajina ve rektum arasındaki alan) içine yapılan küçük bir kesim olan epizyotomi, doğumun kolaylaştırılması veya vajinal dokunun yırtılmasını önlemek için yapılır.

Epizyotomi yaklaşık bir asırdır rutin olarak yapılsa da günümüzde tüm vajinal doğumların yaklaşık yüzde 70’inden yüzde 20’ye kadar düştü.

Önleyici tedbirler. Çalışmalar perine bölgesine yapılan masajın epizyotomi ihtiyacını azaltabileceğini göstermektedir. Masaj perineyi daha esnek hale getirmeye yardımcı olabilir, bu nedenle bebek doğarken perine yırtılmasını gidermek için 34. haftadan başlayarak vajinanın açıklığı etrafındaki bölgeye günde yaklaşık 10 dakika hafifçe masaj yapın. Bu, epizyotomi içermeyen veya yırtılmayan bir doğum garantisi vermese de yardımcı olabilir.

Bir epizyotomi gerektiğinde. Epizyotomi bazı durumlarda gerekli olabilir.

Bunlar: 

  • Bebeğinizin kalp atış hızı düşerse 
  • Perine kesilerek doğum hızlandırılırsa, 
  • Forseps veya vakum gibi yardımcı aletlerden yararlanılırsa
  • Bebeğinizin omuzları doğum kanalına sığmayacak kadar genişse kullanılır.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor