Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

21 Haftalık Gebelik

21 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Bugünlerde aynaya bakarken, gördüklerinize uyum sağlamak zor olabilir. Ama bu sorun değil! Her kadın hamilelik döneminde vücuduyla ilgili beklemediği bir gelişimle karşılaşabilir. Önemli olan bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra vücudunuz eski haline ya da eski haline yakın bir hale döneceğini aklınızda bulundurmanızdır. Karnınızı, üstü açık bir tişörtün altına saklamak yerine gömleğinizin içerisine bir tişört giyebilirsiniz. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz bir havuç uzunluğundadır ve cildi artık dokunmaya yanıt verir. Eğer karnınıza baskı yaparsanız, geriye çekilecek ve size tepki verecektir. Resmen hamileliğinizin yarısındasınız ve bebeğiniz de doğum büyüklüğünün yarısı kadar hızlı büyümeye devam eder. Bebeğiniz amniyotik sıvıdan enerji artırıcı besinleri emse de beslenmesinin çoğu hala plasentadan geliyor. Bebeğiniz hissedilebilecek kadar büyük olduğu için neredeyse hiç uyumuyor gibi görünebilir, ancak gerçekte bir bebek saatte sadece birkaç kez tekme atar, sonra bir süre uyur, uyanır ve biraz daha fazla tekme atar. Rahiminizde hala hareket edebileceği bir yer olduğundan, vuruşları rastgele yerlerde hissedebilirsiniz. Bebeğiniz kilo almaya devam ederken kaşları da oluştuğu için artık küçük bir bebek gibi görünüyor. Şimdi beyaz, macunsu verniks tabakasıyla tamamen kaplıdır. Verniksin çoğu, boynundaki kırışıklıklar ve dizlerinin arkası gibi belirli yerler hariç, doğumdan önce muhtemelen kaybolacaktır. Bu noktaya kadar, karaciğeri ve dalağı neredeyse tüm kan hücrelerini üretti. Karaciğer doğumundan sonra bunu yapmaya devam edecek ve şimdi kemik iliği yapımı hızlanıyor, kırmızı kan hücrelerini de oluşturuyor. Dahası, bebeğinizin beyni onun geri kalanı kadar hızlı büyüyor ve birkaç yıl daha hızlı büyümeye devam edecek. Bebeğinizin duyuları geliştikçe, yeme ve uyku alışkanlıklarınızın ve vücudunuzun dışındaki ışık ve gürültü seviyelerinin giderek daha fazla farkında oluyor.

Amniyotik sıvının bebeğin gelişmesine yardımcı olan birkaç farklı işlevi daha olduğunu da öğreneceksiniz. Evet, sıvı dolu amniyotik kese, karnındaki herhangi bir dış baskıya karşı onu korur, ancak amniyotik sıvı, bebeğinizi korumaktan çok daha fazlasını yapar. Bu sıvının bir kısmı akciğerlerine alınır, böylece kelimenin tam anlamıyla “nefes alır”. Bebeğin olgunlaşmamış ciğerlerini doldurma ve boşaltma eylemi, solunum sistemi tamamen olgunlaşmadan önce nefes almasına yardımcı olmaktır. Bebeğiniz doğum sırasında, doğum kanalında hareket etme eylemiyle, fazla amniyotik sıvıyı akciğerlerinden dışarı iter, böylece doğumdan sonra hava almaya hazır hale gelir. Bebeğiniz sadece amniyotik sıvıda nefes almakla kalmaz, aynı zamanda bir kısmını da yutur. Yine, bu bebeğinizin gelişimine yardımcı olan normal ve yararlı bir eylemdir. Amniyotik sıvı almak vücuduna sindirim sistemini kullanma şansı verir. Sıvı, suyu çıkaran ve emen ince bağırsağına geçer; kalan maddeler kalın bağırsağa geçer. Bağırsakları daha sonra mekonyum adı verilen bir madde oluşturur. Doğumuna kadar bağırsaklarında mekonyum biriktirmeye devam eder. Bazı durumlarda, bebeğin doğumdan hemen önce veya doğum sırasında rahimde bağırsak hareketi olur. Her ikisi de normaldir, ancak bebeğin mekonyumu yutmamasını sağlamak özel dikkat gerektirir. Yeni doğmuş bebeğinizin bağırsakları mekonyumu dışarı iter. Bağırsaklardan boşaltılan mekonyum, cilt hücreleri, mukus ve daha fazlasını içerir. 

21. hafta ultrason

Ultrason sadece bebeğinizin kemik ve iskelet yapılarının nasıl oluştuğunu değil, aynı zamanda akciğerlerinin gelişimini de gösterir. Göğsüne bakıldığında, hekiminiz kalp ve akciğer dokusunu tanımlayabilir. 

21. Haftanın İpucu

Gevşemek, yeterince uyumak ve düzenli egzersiz yapmak için kendinize zaman ayırdığınızdan emin olun. Kronik yüksek stres ve kaygı düzeyleri, erken doğum, düşük doğum ağırlığı da dahil olmak üzere, pek çok şekilde hamileliğinizi olumsuz etkileyebilir. Yine de endişelenmeyin. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Emzirmenin artı ve eksilerini araştırın. 
  • Organize hareket edin. 
  • Yeni bir hamile sutyeni alın. 

21. Hafta SSS

Göbek deliğim neden belirginleşti? 

Hamilelik sırasında rahminiz karnınızı o kadar sert iter ki göbeğiniz dışarı çıkmaya zorlanır. Bebek doğduktan sonra, göbek deliğiniz eski haline geri dönecektir. Bu arada, göbeğiniz içeriden baskı yapıyor ve kıyafetlerinizle beklenmedik ve rahatsız edici bir temas kuruyorsa mümkün olduğunca gevşek, nefes alabilen kıyafetler giyin ve midenizle hiçbir şeye yaslanmamaya çalışın.

Bebeğimin hareketleri vücuduma zarar verebilir mi?

Bebeğiniz hareketlerinin sertliği size zarar veremez, ancak sertliğini en aza indirmenin doğal yolları vardır. Küçük jimnastikçiniz şimdi yeni kaslarını kontrol edebildiği için daha hareketli. Oynamak için bir topu yok; kendini bir şekilde eğlendirmek zorunda. Tekmeleri ne kadar büyük olursa olsun hareketlerinin kaburganızı çürütmesi dışında size herhangi bir zarar vermesi pek olası değildir. Bu, ilk hamileliğinizse özellikle garip ve yoğun hissedebilirsiniz, ancak tehlikeli değildir. Bebeğinizin biraz daha tekme atmasını sağlamak için farklı yiyecekler yemeyi ve etrafta zıplamasına neden olan şeyleri izlemeyi deneyin. Ayrıca ona hikaye anlatabilir, şarkı söyleyebilir ya da dikkatinizi dağıtmak ve yatıştırmak için karnınızı okşayabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor