Parolanızı mı unuttunuz


Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

15 Haftalık Gebelik

15 Haftalık Gebelik

Bedenimde neler değişiyor?

Kendinizi en iyi hissettiğiniz dönem olan ikinci trimester aynı zamanda kendinizi en seksi hissettiğiniz dönem olarak da kabul edilir. Bazı kadınlar hormonal değişiklik nedeniyle libido artışı yaşarlar ve artan kan akışı da uyarılmayı hızlandırır daha etkin bir orgazm yaşamanızı kolaylaştırır. Bu nedenle doktorunuz size yasaklamadığı sürece seks yapmanız gayet güvenlidir. 

Ayrıca hamilelikle ilgili büyüyen karnınız dışında başka değişiklikler de söz konusudur. Aynaya dikkatli bakarsanız özellikle meme uçlarınızda, göbek, koltuk altları ve iç uyluk çevrelerinizdeki deride koyulaşma görebilirseniz. Eğer koyu renk saçlı ama açık cilt tonuna sahipseniz hamilelik maskesi olarak bilinen hamilelik dönemi lekelerine daha açıksınızdır. Göz, burun ve yanaklarda görülen bu kararma doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden kaybolsa da bazı gebelerde ise devam edebilir. Bunu önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Güneşe direkt çıkmayın ve dışarı çıkarsanız geniş kenarlı bir şapka takın. 

Bebeğinizin gelişimi 

Bebeğiniz artık bir elma büyüklüğünde. Beyni şimdi vücudundaki tüm kasları kontrol ediyor; hareket edebiliyor. Evet, takla bile atacak! Ama bu ilk bebeğinizse, muhtemelen birkaç hafta daha hareket ettiğini hissetmeyeceksiniz. Kağıt gibi incecik bir derisi var ama o cildin altında bebeğinizin iskeleti sertleşmeye, kıkırdaktan kemiğe dönüşmeye devam ediyor. Ama kemikleri hala esnek. Böylece doğum kanalınızdan rahatlıkla geçebilecek. Kemikleri yürümeye başlayana ve ayakta durana kadar sertleşmeyecek. 

Kulakları olması gereken yere yerleşmek üzere. Başını istediği yöne çevirebiliyor. Çoğu zaman bu hareketler istemsiz olsa da yumruk yapabilir ve ayak parmaklarını gösterebilir. Saçları büyümeye başladı. Doğumdan önce bebeğinizin cinsiyetini bilmek isteyip istemediğinize karar vermeniz için son çıkıştasınız. Çünkü cinsiyet organları neredeyse tamamlanmış durumda. Hamileliğinizin gelişimine ve ikili teste göre hekiminiz 15-18 hafta arasında amniyosentez yaptırmanızı önerebilir. Amniyosentezle Down sendromu dahil olmak üzere çeşitli genetik anormallikler tespit edilebilir. Amniyosentezde bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvının bir örneği, karın duvarından rahim boşluğuna uzun bir iğneyle girilerek alınır. Sıvı, bebeğinizin büyüme döngüsünün bir parçası olarak sıvıya akan hücrelerin kromozomal kalıplarının analizinin yapılmasında kullanılır. Amniyosentez sonuçları yüzde 99.4 doğruluk oranı taşır. Başka bir yöntem de Koryonik Villus Örneklemesi (CVS)’dir. Doktor prosedürü gerçekleştirirken Amniyosenteze benzer şekilde, ultrason görüntülemeyi kılavuz olarak kullanır. Bir CVS için, plasenta dokusunun küçük bir örneklemesini toplamak amacıyla karına veya vajinaya ince, plastik bir tüp sokulur. CVS’nin amniyosenteze göre en önemli avantajı hamileliğin erken döneminde yapılıyor olabilmesidir. Ancak amniyosenteze göre biraz daha yüksek komplikasyon riski taşır. 

15. hafta ultrason

Bebeğinizin ilk gülümsemesini görmeye hazır olun! Kaslarını nasıl kullanmaya başladığını, kaşlarını çattığını, gülümsediğini görmek sizi çok şaşırtacak ve inanılmaz mutlu edecek. Kafatasını oluşturan büyük kemikler şekilleniyor ve sertleşiyor. Sertleştikçe kemikler görüntüde daha beyaz ve daha parlak görünecek. Doğumunu kolaylaştıracak ve doğumdan sonra birleşecek şekilde kafatası parçalarının yerleşimi devam ediyor. 

Yapılacaklar Listesi 

  • Doğum öncesi hekiminiz önerdiği egzersiz programını uygulamaya başlayın. 
  • Pelvis ve karın kaslarınızı güçlendirin. 
  • 35 yaş üzerindeyseniz hekiminizle konuşarak genetik teste ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin. 

15. Hafta SSS

Vajinal akıntı konusunda endişelenmeli miyim?

Hamileliğinizin ilk döneminde kan hacminden östrojen gibi hormonların yükselişiyle birlikte vajinal sağlığınızda da değişimler yaşanabilir. İkinci döneminde ise hormonlardaki yükselişle birlikte vajinal akıntı yoğunlaşabilir.

İlgili Mesajlar

Gebelik Uykusuzluğu

40 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

yorum Yap

Ana Sayfa
Hamilelik
Doğum
Bebek
Soru Sor